کتاب‎های پَرکاس

کتاب‎های انتشارات پرکاس

روان‎شناسی

انتشارات پرکاس از ابتدای تاسیس در جهت ارائه مطالب کاربردی و قابل درک برای عموم و مناسب با فرهنگ ایرانی و اسلامی تلاش کرده و هدف خود را ارائۀ کتابهایی قرارداده است که پاسخگوی نیازهای سلامت روانی در جامعه باشد.

تاکید بر سلامت روانی خانواده به عنوان رکن و هسته اصلی جامعۀ ایرانی، در انتشار کتاب از اهداف اصلی پَرکاس است.

نویسندگان اصلی این انتشارات را اعضای هیات علمی دانشگاه و اساتید برجسته و بنام روان‏شناسی و تعلیم و تربیت کشور تشکیل می‏دهند که سالها پژوهش در رفتار و خصوصیات فردی و اجتماعی ایرانیان و مشاوره با افراد و خانواده‎‏های گوناگون از تمام اقشار جامعه، شناخت جامعی را از خصوصیات فرهنگی و فضای روانی و اجتماعی جامعه ایرانی به ایشان داده است و کتابهایی که به قلم و یا هدایت ایشان نوشته شده، نه صرفاً براساس کلیات علم روان‏شناسی که خصوصیات فرهنگی و اجتماعی ایرانیان را نیز مورد توجه قرار داده است.

اقتصاد و علوم سیاسی

رویکرد آثار منتشر شده در زمینه علوم اقتصادی، نگاه تخصصی به وضعیت روز اقتصاد ایران و حاصل کارگروهیِ علمی با نظارت اساتید دانشگاه‏ علامه طباطبایی مانند دکتر فرشاد مومنی و دکتر فتح اله تاری بوده است.

از جمله این آثار به انتشار کتاب «اقتصادسیاسی هدفمندسازی یارانه‏‎ها در ایران» در سال 1393 و «داستان سی‏مرغ؛ نقش تاریخی ایرانیان در توسعه ایران» در سال 1394 می توان اشاره کرد.

رمان و داستان

هدف ما در انتشارات پرکاس افزایش دانایی مخاطبان و خوانندگان کتاب‎هایمان است.

رمان‎ها، مجموعه داستان‎ها و کتاب‏‎هایی که با این موضوع منتشر می‎شوند، اغلب مطالب مهم علمی و نتایج پژوهش‎های کارشناسان و اساتید دانشگاهی هستند که در قالب داستان و رمان برای مخاطبین نوشته شده‎اند.

روان‎شناسی

تربیت فرزند

 در زمینۀ مشاوره تربیت کودک و نوجوان، به این کتاب به عنوان راهنمای جامع برای تربیت فرزندان، می‎توان اشاره کرد، سرفصل های این کتاب عبارتند از: حیطه‎های تربیت، تفاوت‎های فردی، نقش انگیزه و هیجان، مثبت‎اندیشی، محبت، پرورش کرامت، تشویق و تنبیه‎های انسانی و چگونگی مواجه شدن با ناسازگاری‎های کودکان و نوجوانان.

روان‎شناسی روابط درون خانواده

خصوصیات روانی، انواع ساختار خانواده و کارکردهای آن 3 بخش اصلی این کتاب را تشکیل داده‎اند. مباحثی همچون فضای روانی حاکم بر خانواده، انواع الگوهای خانواده مانند الگوی سلطه‎گر، و کارکردهای آن همچون کارکرد تربیتی و فرهنگی خانواده. در زمینه مشاوره خانواده این کتاب  مباحث مربوط به روان‏شناسی خانواده و نقش تربیتی آن را شرح داده است. معرفی سرفصل‏‎ها

شخصیت و رفتار

این کتاب به بررسی ساختار شخصیت انسان پرداخته و با تبین پنج تیپ شخصیتی به تحلیل رفتار هرکدام از تیپ‎های بدنی، اجتماعی، فردی، عقلانی و قلبی  پرداخته است. «شخصیت و زناشویی»، «شخصیت و آزادی»، و «شخصیت و رفتار دینی»  مطالب بخش دوم این کتاب را تشکیل می‏‎دهد. در بخش پایانی نظریه‎های شخصیت براساس طرح 5لایه‎ای مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته است.

خانواده از دیدگاه اسلام برای نوجوانان

مباحث کتاب در زمینه مشاوره ازدواج راهنمای خوبی برای جوانان و نوجوانان می‎باشد. نگاهی گذرا به خانواده در جهان امروز و تعریف خانواده، اهداف تشکیل خانواده و مبنای روابط در خانواده 2 فصل ابتدایی و فصل سوم کتاب اهمیت و جایگاه خانواده در اسلام را بیان کرده است، فصل‎های 4 تا 7 به انتخاب همسر، خواستگاری، عقد و عروسی، پرداخته و 4 فصل پایانی کارکردهای طبیعی، زیستی، روانی و فرهنگی خانواده را برای مخاطبین به‎خصوص نوجوانان شرح داده است.

داستان زندگی سالم

مفهوم سلامت و بیماری و تعریف آن چیزی که سلامت نام دارد و آنچه بیماری، آغاز داستان ورود حسین به دبیرستان است. داستان حسین و همکلاسی‏‎هایش با مفاهیمی دربارۀ خانواده و خانوادۀ مطلوب ادامه پیدا می کند، روش‏های خودسازی، برنامه‏‎ریزی و نظم در زندگی و کنترل خشم؛ داستان زندگی سالم را تشکیل داده‎اند.

شخصیت موضوع تربیت

تربیت، شاكله انسان را تغییر می‎‌دهد كه از سویی این تغییر در روح انسان منعكس شده و از سویی دیگر رفتار انسان و حتی جسم انسان را تحت تأثیر خود می‎گیرد. ما برای شناخت شخصیت ناگزیریم به مطالعه‎ای دقیق‎تر بپردازیم. این كتاب در صدد است «شخصیت انسانی»، یا همان «موضوع تربیت» را مورد موشكافی و بررسی قرار دهد.

نوجوان و جامعه

نیازهای انسان به جامعه، جایگاه اجتماعی نوجوان در گروه‌های اجتماعی، گستردگی و دوام روابط در محیط خانواده، الزام‌های حقوقی و اخلاقی در خانواده، و نقش‌ها و رفتارهای نوجوان در مدرسه؛ در این کتاب ارائه شده است.

نوجوان و خانواده

براساس سوالات نوجوانان درباره خانواده

 تحولات دوران نوجوانی و رفتار و عملكرد نوجوانان در رابطه با خانوادۀ خویش، تقویت روابط كلامی درست در خانواده، جایگزینی خانواده‌ محوری به جای خودمحوری و دفاع از خانواده و ارزش‌ های واقعی آن؛ در قالب نامه‎‏ای برای نوجوانان از زبان یک مشاور روان‏شناس نوشته شده است.

اشتباه می‎کردم

کتاب اشتباه می‏‌کردم مجموعه داستان‏‌هایی واقعی است که در کلینیک مشاوره و یا در جلسات آموزش اولیا بیان‌شده است؛ هر داستان اشاره به یک مشکل رفتاری در خانواده و بین اعضای آن در نقش‏‌های مختلف دارد؛ پدری که فکر می‌کند همه مثل او باید زندگی کنند، مادری که خود را مراقبی بی‌بدیل برای فرزند خود می‌داند، جاریی که حسادت‏‌هایش به خانواده شوهر باعث معلولیت شوهر می‏‌شود و…

روایت داستان‌های این کتاب به ما این هشدار را می‌دهد که مراقب باشیم فکر نکنیم که درست عمل می‌کنیم، گاهی تصوری که ما از رفتارمان داریم و فکرش را هم نمی‌کنیم که داریم اشتباه می‌کنیم سرنوشت خانواده و عزیزانمان را به آنچه نمی‏‌خواهیم می‏‌کشاند.

دوره 3جلدی

مهارت‎های زندگی

جلد اول – خودشناسی

جلد دوم – خودسازی

جلد سوم – زندگی اجتماعی

آنچه که مربیان و والدین باید بدانند

برای دستیابی به اصول صحیح تعلیم و تربیت، ابتدا نیازمند شناخت علمی آن‌ها هستیم تا بتوانیم در جهت هرچه موفق‌تر بودن، در این راه گام برداریم لذا این مجموعه در همین راستا جمع‌آوری گردیده است.

آموزش تربیت جنسی برای مقاطع مختلف، مانند خطرات جنسی دوره ابتدایی، تربیت جنسی در دوره متوسطه و همچنین روش‎های علاقه مند کردن فرزندان به تحصیل از جمله مطالب کتاب است.

اصول اخلاقی و ارزش‎های فرهنگی در مشاوره

پروانه شو

نویسنده کتاب پس از چندین سال همکاری با بانوانی که دچار مشکل و معضل در زندگی مشترک و تحکیم روابط عاشقانه با همسران خود بوده ‏اند اقدام  به پژوهش در حوزه چگونگی اداره زندگی مشترک ، نحوه برخورد با همسر و راهکارهای ایجاد محیطی امن و با آرامش برای خانواده کرده است.

تصمیم‏‎گیری به‎جا

کتاب تصمیم‌گیری به‌جا نوشته جیمز استین، آموزش مهارت‌ها را با مثال‌های زیادی از تصمیم‌گیری‌های واقعی آموزش می‌دهد، نه تنها، تصمیم‌گیری ما را به سرعت بهبود می‌بخشد، بلکه به ما کمک می‌کند تا با پیشروی کتاب بتوانیم پیشرفت مهارت‌های تصمیم‌گیری خود را نیز به صورت نسبتاً دقیقی اندازه بگیریم.

هیچ کس با دادن یک کتاب یا فیلم به یک کودک دوچرخه‌سواری یاد نمی‌دهد. شما دوچرخه‌سواری را با سوار شدن بر دوچرخه و راندن آن می‌آموزید.

توکل

توکل و اعتماد به خدا در امور زندگی یک ویژگی سودمند در کنار آمدن با مشکلات، مقاومت در برابر یاس و ناامیدی و مهار اضطراب و افسردگی است. در کتاب حاضر توکل به خدا تعریف شده و ابعاد اصلی آن مورد بررسی قرار گرفته است. در این کتاب همچنین ویژگی‌های روان‌شناختی توکل به خدا و مطالعات اکتشافی در زمینه روشن نمودن موقعیت‌هایی که افراد در آن‌ها به خداوند توکل می‌نمایند مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

جادۀ زندگی

جادۀ زندگی، رمانی روانشناسی است که با زبانی ساده و روان و بیان جزئیات لازم نگاشته شده است. شخصیت ها و تم داستان براساس کتاب داستان زندگی سالم نوشتۀ دکتر علی اصغر احمدی، نگاشته شده است . این کتاب داستانی با دیدگاه‌های لحاظ شده اجتماعی-تربیتی- روانشناسی از نویسنده‌ای روانشناس است.داشتن هدف در زندگی و برنامه ریزی برای زندگی‏ سالم و با آینده‏ ای روشن؛ داستان روایت شده در این کتاب می باشد.

چالش‌های والدین در رابطه با

بی‌نظمی‌های کودکان و نوجوانان

و شیوه‌های اصلاح آن

در این اثر تلاش شده که در فصل نخست به تعریف نظم و انضباط و ضرورت و فواید آن پرداخته شود و در فصل دوم به بررسی علل بی نظمی و انواع بی نظمی‌ها در کودکان و نوجوانان و پی آمدهای آن اشاره شده و در فصل آخر مؤلف به ارائه راهکارها و نحوه زدودن آن پرداخته است. همچنین به ضرورت نظم و انضباط، ویژگی‌های دوره نوجوانی، رسانه‌های گروهی، علل ذهنی، علل عاطفی و روانی بی نظمی، فنون تحقق نظم، شروع آموزش نظم از سن مناسب، تحقق نظم اجتماعی، الگو گرفتن از والدین و … اشاره شده است.

علل بروز

درگیری‎های فرزندان در خانواده

و نحوۀ مدیریت و اصلاح آن‎ها

این کتاب، ابتدا به بررسی علل بروز درگیری‌های میان فرزندان مانند طلاق و یا اختلاف والدین، تماشای فیلم‌های پرخاشگرانه، بی برنامه بودن فرزندان و … ، پی‌آمدهای آن و هم چنین به نحوه برخورد، اصلاح و راهکارهایی برای اصلاح رفتار الگویی والدین، درمان بدگویی پشت سر یکدیگر، راهکارهای مقابله با حسادت، پی‌آمدهای اجتماعی، نحوه برخورد با فرزندان پیش فعال و … مورد بررسی و توجه قرار گرفته است.

دختران و پسران متفاوت یاد می‌گیرند

تفاوت‌ در روش های یادگیری در دختران و پسران و نحوه اداره کلاس‌های دخترانه و پسرانه مهم‎ترین مباحث این کتاب را تشکیل می دهند.مثلا چرا پسران در سر کلاس نمی نشینند؟

این کتاب در ایالات متحده توسط میشل گوریان و تیم همکار وی که به صورت تخصصی بر روی روش های تدریس مطالعه و پژوهش می کنند تالیف شده است.

پدر، مادر،معلم

من نوجوانم

پدر، مادر، معلم؛ من نوجوانم
جمله‌ای که بیش از ۱۰۰هزار بار در ۱۳سال گذشته اولین کلمات کتابی بوده است که باوجود کوچکی، نکات مهمی را در زمینه نحوه رفتار  با فرزند نوجوان، برای پدران، مادران و معلمان، بیان کرده است.
این کتاب کوچک، نامه‌ای است از زبان نوجوانی که تغییر و تحولات جسمی، اخلاقی، روحی و روانی پیش روی خود را در طی سالهای نوجوانی برای والدین و مربیان شرح می‌دهد و به آنها نحوه مواجهه با تحولات این دوران و مدیریت رفتار با نوجوانان را آموزش می‌دهد.
این کتاب به قلم دکتر علی‌اصغر احمدی، روانشناس و مشاور خانواده نوشته شده و بیستمین نوبت چاپ و یکصدهزارمین نسخه آن توسط انتشارات پَرکاس در مهرماه ۹۸ به بازار نشر عرضه شده است.
چندبار خواندن این کتاب کم حجم را به همه پدران، مادران و معلمان کشورمان پیشنهاد می‌کنیم.

راهنمای آموزش و مدیریت در کلاس

کتاب حاضر به عنوان فهرستی از امور و موضوعات مرتبط با اولین سال تدریس یک معلم به منظور فراهم کردن شرح مختصری از برخی از مهم‌ترین موضوعات و اموری که امروزه معلمان مبتدی و تازه‌کار با آن‌ها روبرو می‌شوند، تألیف شده است. این اثر امکان دستیابی سریع به پاسخ‌های فوری برای سئوالات بسیاری که درباره مباحث کاربردی که ممکن است در آغاز حرفه مطرح شوند فراهم می‌نماید و استفاده از زمان به طور هوشمندانه هنگام برنامه‌ریزی کلاسی و آغاز کارهای روزمره کلاسی را امکان‌پذیر می‌کند.

بهترین سال زندگی

این کتاب سه بخش اصلی دارد، در بخش اول تحت عنوان «زندگی خود را در سه ساعت تغییر دهید!» روش کتاب معرفی می‏شود، اما این تنها آغاز راه بهترین سال زندگی است… خودباوری، نظم در کارها و اولویت دهی به آن‎ها، بدست گرفتن امور زندگی و خود را در برابر مشکلات مایوس و بی اختیار نداستن، باورها، بهانه‏‎ها و انگیزه برای یک حرکت جدید؛ کلیات روشی است که کتاب به شما ارائه کرده است…

آموزش ذهن برای شفقت ورزی

این کتاب برای افرادی نوشته شده که به صورت گروهی یا به طور فردی تحت درمان یک درمانگر با رویکرد شفقت قرار دارد. همچنین این کتاب برای افرادی که در صدد یادگیری بیشتر رویکرد شفقت‏ محور برای رفع هیجان‏های ناخوشایند و خود انتقادی هستند نیز می‎تواند مفید واقع شود. مطالب گسترده‏ تر دربارۀ رویکرد شفقت‏ محور را می‎توان در کتاب پائول گیلبرت به نام ”ذهن شفیق “ یافت. کتاب حاضر به دو بخش تقسیم شده است.

سواد رسانه‌ای و چالش‌های نوجوانی

راهنمای والدین در ارتباط با نقش فناوری‌های نوین در زندگی نوجوانان

تأثیرات فناوری مدرن مقوله‌ای چالش‌برانگیز است که نه‌تنها والدین، بلکه مسئولان مدارس را با بحرانی جدی در تربیت، شناخت، کنترل و استفاده سازنده و با برنامه از دنیای گجت که مسئله‌ای جدی و غیرقابل‌اجتناب برای نوجوانان مدرن است روبه‌رو ساخته است. همچنین دربردارنده زمینه اطلاعاتی به‌منظور شناخت ویژگی‌ها، مسائل و مشکلات، نحوه برخورد با نوجوان و دغدغه‌های آنان در دنیای فناوری‌های مدرن است.

راهنمای گام به گام درمان مشکلات جسمانی و روانی قاعدگی

با توجه به اینکه بخش عمده زنان در عصر حاضر در حیطه‌های شغلی، تحصیلی، خانوادگی وسایر مسئولیت‏ها مشارکت دارند و استرس‌های ناشی از آن با مسائل بهداشتی همچون سندرم پیش از قاعدگی ارتباط دارد بنابراین تغییر شیوه زندگی و عضویت در گروه‏های حمایتی و همچنین روش‏های کنترل استرس به تخفیف نشانه‌ها منجر خواهد شد.

مامان جونم سلام

این کتاب شامل مسائلی است که کودکان در طی دوران رشد خود با آن درگیر هستند؛ ازجمله: انتظار کودک از مادر برای برقراری خوب و تاثیرگذار رابطه کلامی با او، چگونگی واکنش مادر به اشتباهات و خطاهای فرزند، تفسیر رفتارهای کودکان و معنی واقعی آن، روند یادگیری کودکان و چگونگی الگوبرداری از رفتار بزرگ‌سالان، شیوۀ تشویق و تحسین کودک و… که کودک راوی این کتاب با زبانی کودکانه این مسائل و سایر خواسته‏‎های خود را با مادر و پدرش در میان می‏‎گذارد.

مغز زنان

رویکرد عصب – روان‌شناختی

چرا زنان توانایی کلامی بالایی دارند؟ چرا آن ­ها در به ­یادسپاری و یادآوری جزئیات نسبت به مردان نیرومندتر عمل می­کنند؟ چرا زنان گرایش زیادی به جمع دوستان و گروه­ های زنانه دارند؟ این­گونه پرسش­‎ها سوالاتی است که هر دو جنس در سراسر عمر در پی پاسخگویی به آن بوده، به نظر می­رسد انگیزۀ تالیف و بالتیع ترجمۀ آن یافتن پاسخ های مبتنی بر فرایندهای عصب-روان­شناختی است تا آگاهی هرچه بیشتری از پیش زمینه ­های رفتاری و روانشناختی زنان در خانه و اجتماع برای خوانندگان فراهم نماید.

من کیستم؟ و او کیست؟

روان‌شناسی شخصیت در پاسخ به پرسش بنیادین «من کیستم و او کیست؟» در طول تاریخ نه چندان طولانی خود جواب‌های متعددی داده است ولی هنوز به جواب یکسانی که مورد پذیرش همگان باشد نرسیده است! ولی این به آن معنا نیست که روان‌شناسان نتوانسته به برخی از ابهامات پاسخ دهند. نویسنده در این کتاب سعی کرده است با ترکیبی از روش‌های سقراطی و روایتی مخاطب را به سفری پویا برای زیستی مجدد در مسیر شناخت خود، دعوت کند. در این سفر فرصت دارید تا با خودِ واقعی روبه‌رو شوید و در پایان درک روشن‌تری از خود و دیگری داشته باشید.

هدف پسران

مطالب این کتاب، راهی برای کمک به پسران در پیگیری آینده­ای موفق، در عین حفظ ویژگی­‎های مردانۀ پسران و مردان از طریق پاسخ به پرسش هایی مانند :

چگونه می‎‏توانیم از پسرانمان همسران و پدرانی شایسته تربیت کنیم؟

چگونه می‏‎توانم به پسرم که در اواخر سن بلوغ است کمک کنم؟

من چگونه قادر به آموزش سرسختی، به‌اندازه نرمی و لطافت، به پسرم خواهم بود؟

چطور می‎‏توانیم غریزه جنسی پسران را به حسی هدفمند، در قالب عشق و صمیمیت، تعبیر کنیم؟

و … است.

اقتصاد و علوم سیاسی

اقتصاد سیاسیِ هدفمندسازی یارانه‌ها در ایران

تحلیل اقتصاد سیاسی برنامه هدفمندسازی یارانه ها در ایران و تحلیل آن در این کتاب ارائه شده است.

بازاریابی خدمات بانکی: مبتنی بر بازاریابی محلی

در شرایط کنونی شعب بانک‌ها با چالش‌های بزرگی از قبیل افزایش تعداد رقبا، ارائه محصولات یکسان توسط بانک‌ها، رشد بازارهای موازی مواجه‌اند که جذب منابع پولی و سودآوری را سخت‌تر کرده است. بر این اساس تنها گزینه پیش روی نیروهای شعب به منظور ایجاد ارزش‌ برای خود و ذی‌نفعان سازمانی، کنار گذاشتن تفکر سنتی و استفاده از فنون نوین بازاریابی است. در کتاب حاضر بازاریابی خدمات بانکی مبتنی بر بازاریابی محلی مورد مطالعه قرار گرفته است.

پروانه‌های رسته از پیله، نگاهی به روند توسعه در جهان

رشد اقتصادی – ایران رشد اقتصادی – مطالعات تطبیقی اقتصاد – ایران اقتصاد نهادی

پول و بانکداری

جایگاه پول در اقتصاد و ارتباط آن با اقتصاد کشورها و نقش بانکداری در تحولات و رکود یا رونق اقتصادی از جمله موضوعاتی است که مورد توجه علاقه‌مندان به شناخت نحوه عملکرد اقتصاد هستند و هم از موضوعات پایه‌ای مطالعه در رشته اقتصاد به حساب می‌آید و در کتاب حاضر به آن‌ها پرداخته شده است. تاریخچه بانکداری، جایگاه بانک مرکزی، چگونگی بانکداری اسلامی و عملکرد آن در کشور، بازار ارز و نقش سیاست‌های ارزی در تحولات اقتصادی، از دیگر موضوعاتی است که در این اثر مورد بحث قرار گرفته است.