۵ میانبر فرزندپروری

پنج میانبر فرزند پروری

نویسنده: حورا وهاج

پنج میانبر فرزند پروری

نویسنده: حورا وهاج

تقریبا دغدغه همه پدر مادرها این است که بهترین فرزند فامیل، کوچه، محله، شهر یا اگر بتوانند بهترین بچه دنیا را تربیت کنند، فارغ از اینکه تربیت فرزند هم مثل همه چیز در این جهان نسبی است. ما در این مقالۀ کوتاه با یادآوری 5 راهکار به شما کمک می‌کنیم تا الگوی نسبتا شفافی در تربیت دردانۀتان داشته باشید.

البته این مقاله ادامه دارد…

1- تقویت عزت نفس کودک

1- تقویت عزت نفس کودک

تقویت عزت نفس کودک
تقویت عزت نفس کودک

شاید هیچ کدام از ما خاطرمان نباشد که چه زمانی برای یک موفقیت کوچک یا دستاورد کودکی تشویق شدیم و حتی چه زمانی دلمان می‌خواست از ما و رفتارمان تمجید شود اما نشد!

در حقیقت هیچکدام از این موقعیت‌ها در ذهنمان نیست اما آثار آن تا همیشه و هنوز همراه ما و زندگی اجتماعی ما باقی مانده و آن چیزی نیست جز وجود یا عدم وجود عزت نفس.

یادمان باشد وقتی والدین فرزندشان را به خوبی ببینند و به او توجه کنند کودک در آینده عزت نفس را به قایت تجربه می‌کند.

2. هر روز چیزی برای ستایش کودکت پیدا کن

2. هر روز چیزی برای ستایش کودکت پیدا کن

هر روز چیزی برای ستایش کودکت پیدا کن
هر روز چیزی برای ستایش کودکت پیدا کن

من و شما به عنوان یک فرد بزرگسال بیشتر از قرار کرفتن در چه موقعیتی لذت می‌بریم؟

نسبت به چه افرادی احساس راحتی می‌کنیم و در کنار چه کسانی خود واقعی‌مان هستیم !

بله! درست حدس زدید ما حتی در بزرگسالی هم کنار افرادی که سرزنشمان نمی‌کنند، خوبی‌هایمان را می‌بینند و ستایش‌مان می‌کنند احساس بهتری داریم، بالتبع کودکان هم مثل ما همین احساس را تجربه می‌کنند؛ پس برای ایجاد موقعیت امن بین شما و فرزندتان کمی ستایش هرروزه لازم است.

3. در خانه قانون وضع کنید

3. در خانه قانون وضع کنید

در خانه قانون وضع کنید
در خانه قانون وضع کنید

هیچ اجتماعی بدون وضع قانون پابرجا نمی‌ماند و حتی اگر ادامه هم پیدا کند قطعاً سایر افراد جامعه آرامش را تجربه نخواهند کرد.

تصور کنید خانوادۀ کوچک شما هم یک جامعه است و فرزندتان همان عضو تازه واردی که اگر قوانین جامعه را رعایت نکند سنگ روی سنگ بند نمی‎شود؛ پس شما با وضع قانون مسئول حفظ آرامش خودتان و تربیت او هستید.

یادمان باشد آنچه یک قانون را دائمی می‌کند ثبات قدم شما در اجرا و البته پیگیری طبعات آن است.

هرگز از کنار بی‌قانونی فرزندتان راحت عبور نکنید!

4. برای فرزندتان وقت بگذارید

4. برای فرزندتان وقت بگذارید

برای فرزندتان وقت بگذارید
برای فرزندتان وقت بگذارید

بچه‌ها عاشق دورهمی هستند!

یک دورهمی خانوادگی، بازی‌های دست جمعی، شنیدن نظرات وخواسته‌های فرزندتان در جمع می تواند او را خوشحال و آمادۀ ورود به اجتماع بزرگ‌تر یعنی جامعه کند.

بهتر است این زمان را منظم و برنامه ریزی شده تنظیم کنید تا همۀ اعضا خانواده در یک روز و ساعت مشخص در این دورهمی حضور داشته باشند.

5. الگوی خوب فرزندتان باشید

5. الگوی خوب فرزندتان باشید

الگوی خوب فرزندت باش
الگوی خوب فرزندت باش

بچه‌ها با مشاهدۀ ما به عنوان پدر و مادر، چیزهای زیادی را یاد می‌گیرند؛ پس بهتر است قبل از هرچیز و به جای تکرار حرف‌های خوب، بهترین الگوی رفتاری فرزندمان باشیم؛ چرا که آنها دقیقاً نسخه دوم خودمان خواهند شد؛ مثلاً کافیست قبل از فریاد زدن یا فحاشی موقع عصبانیت به این موضوع فکر کنیم که «آیا دلمان می‌خواهد فرزندمان موقع عصبانیت همین رفتار را داشته باشد؟» اگر پاسخ ما منفی بود باید کمی در برخوردمان بازنگری کنیم. راحت‌ترین راه برای داشتن یک بچۀ متناسب با فاکتورهای ذهنی‎مان این است که خودمان مناسب همان الگوی ذهنی رفتار کنیم.

از اینستاگرام پرکاس

از اینستاگرام پرکاس

اسلاید قبلی
اسلاید بعدی

مقالۀ پیشنهادی

مقالۀ پیشنهادی

عشق ورزی بعد از خیانت

اگر در یک رابطۀ متعهدانه خیانت عاطفی را از سوی شریک خود تجربه کرده باشید، به خوبی می‌دانید درد خیانت عاطفی با تمام دردها متفاوت است و درست قلب ظرفیتمان برای عشق و اعتماد را نشانه می‌گیرد. این درد شدید

ادامه...

دیدگاهتان را بنویسید